
Abbe Stransberg, Ewelyn Schjölberg-Gamnes och Sahar Nori går alla i trean och är med i Klimatkompis. De har hittat plast både i klassrummet och i naturen.
Klimatkompis handlar om hållbar utveckling och hela Sveriges tredjeklassare kan vara med. Svensbyns årskurs treor är med. Eleverna hjälper naturen på olika sätt: genom spanaren, spåraren och förändraren.
Eleverna hjälper naturen genom att bland annat plocka plast och skräp i naturen. Då kan inga djur äta upp skräpet.
Klimatkompis är uppdelat i tre delar:
”Spanaren” betyder att eleverna letar efter plast i sin närhet.
”Spåraren” betyder att eleverna plockar plast i naturen.
”Förändraren” betyder att eleverna tänker ut vad man kan byta ut plasten mot.
Tredjeklassarna i Svensbyn började jobba med klimatkompisar i mitten på september och de har än så länge kommit igång med spanaren.
– Jag har sett att folk slänger glasspapper utanför soptunnorna på vissa ställen, säger Ewelyn Schjölberg-Gamnes som går i ena trean.
Några elever i trean säger att de vill jobba med klimatkompisar för djurens skull och beskriver det som att det känns ”schysst mot klimatet”.
Text: Abbe Stransberg, Ewelyn Schjölberg-Gamnes och Sahar Nori, 3B, Svensby skola, Piteå
Foto: Johanna Sandgren