Stort rekord för Majblomman

Majblomman 2026

Årets majblomma 2026. Foto: Pressbild.

I år har försäljningen av majblomman slagit nytt rekord: 124 miljoner kronor.

Majblomman är en organisation som ger pengar och stöd till familjer som har det svårt ekonomiskt. Pengarna kommer från att barn varje år säljer majblommor runt om i Sverige.

Försäljningen av majblomman är slut för i år. I år var det 61 000 barn som sålde majblommor runt om i Sverige.

Barnen får själva behålla 10 procent av pengarna de säljer för. Deras skolklass eller förening får också behålla 10 procent. Resten av pengarna går till barn och familjer som har det svårt.

I år slog försäljningen stort rekord. Totalt såldes majblommor för 124 miljoner kronor. Det är 21 miljoner mer än förra året.

Susanne Björneloo är generalsekreterare på Majblomman.
– Det känns överväldigande och helt fantastiskt. Vi är så tacksamma och stolta över alla barn, säger hon i ett pressmeddelande.